W oparciu o §7 ust. 1 i 3 uchwały nr 61/X/2022 Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego z dnia 26 października 2022 r. w sprawie: zasad rekrutacji do Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych na Uniwersytecie Jagiellońskim w roku akademickim 2023/2024, Dyrektor Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych ogłasza dodatkowy nabór do Szkoły Doktorskiej (2 miejsca) w ramach programu kształcenia Astronomia, z zatrudnieniem finansowanym ze środków projektu badawczego Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC, European Research Council) zatytułowanego „Hydrogen and deuterium survey of minor bodies: transformative science with a purpose-built CubeSat” (101089312 HYADES). Kierownik projektu, dr Michał Drahus (Instytut – Obserwatorium Astronomiczne, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ) oferuje możliwość zrealizowania doktoratu w temacie projektu.
Opis projektu badawczego:
Pojawienie się standaryzowanych małych satelitów typu CubeSat sprawiło, że badania astronomiczne z kosmosu stały się bardziej dostępne niż kiedykolwiek wcześniej. Projekt HYADES wypływa bezpośrednio z ogromnych możliwości badawczych oferowanych przez tę platformę i ma na celu zbudowanie miniaturowego teleskopu kosmicznego UV zaprojektowanego specjalnie do wykrywania wodoru i deuteru wokół komet i planetoid poprzez ekstremalnie jasną linię widmową Lyman alfa. Dzięki bezprecedensowej czułości na te atomy, planowany satelita dostarczy jednoznacznych odpowiedzi na jedne z najważniejszych pytań dotyczących bliskiego Wszechświata.
Po pierwsze, umożliwi on ultraczułe poszukiwania otoczek wodorowych wokół przyszłych obiektów międzygwiazdowych przemierzających Układ Słoneczny, co pozwoli zrozumieć przyczyny silnych anomalii orbitalnych przy braku widocznego pyłu (takich jak zaobserwowano dla ‘Oumuamua), oraz fizyczną naturę tych ciał w ogólności.
Po drugie, satelita pozwoli na zbadanie zawartości wodoru wokół komet w głównym pasie planetoid z dużą czułością, dostarczając informacji na temat sublimacji lodu wodnego z tych ciał. Wysoki poziom czułości będzie rutynowo osiągany dla wszystkich znanych obiektów tej klasy, w tym nowych komet pasa głównego odkrytych w niedalekiej przyszłości przez przegląd nieba LSST, rewolucjonizując naszą wiedzę o zawartości lodu w zewnętrznym pasie głównym planetoid.
Wreszcie, satelita dostarczy jednorodne, niezależne od modelu i wewnętrznie spójne pomiary stosunku D/H dla kilkudziesięciu komet z różnych klas dynamicznych o jasności całkowitej do 12 mag, co stanowi stukrotny wzrost czułości w porównaniu do stosowanych obecnie metod i ogromny skok pod względem wiarygodności pomiarów. Pomiary D/H ostatecznie rozwiążą zagadkę kometarnego pochodzenia wody na Ziemi i ujawnią związek między dzisiejszymi skupiskami komet a ich pierwotnym miejscem powstawania w mgławicy słonecznej.
Więcej informacji znajduje się na stronie www projektu pod adresem https://www.hyades.oa.uj.edu.pl
Wymagane kwalifikacje kandydata 1:
- Tytuł magistra astronomii lub astrofizyki
- Udokumentowane doświadczenie w zakresie astronomii/astrofizyki obserwacyjnej
- Znakomite wyniki w nauce osiągnięte podczas studiów
- Zainteresowanie tematyką projektu oraz motywacja do wzięcia udziału w planowanych badaniach (zobacz wyżej)
- Biegła znajomość języka angielskiego (poziom B2 lub wyższy)
Dodatkowe kwalifikacje kandydata 1:
Szczególnie premiowane będzie doświadczenie w obserwacjach małych ciał Układu Słonecznego i obserwacjach astronomicznych w zakresie Lyman alfa.
Wymagane kwalifikacje kandydata 2:
- Tytuł magistra astronomii lub astrofizyki
- Udokumentowane doświadczenie w zakresie modelowania numerycznego w astronomii/astrofizyce
- Znakomite wyniki w nauce osiągnięte podczas studiów
- Zainteresowanie tematyką projektu oraz motywacja do wzięcia udziału w planowanych badaniach (zobacz wyżej)
- Biegła znajomość języka angielskiego (poziom B2 lub wyższy)
Dodatkowe kwalifikacje kandydata 2:
Szczególnie premiowane będzie doświadczenie w modelowaniu otoczek kometarnych i modelowaniu emisji Lyman alfa.
Oferujemy:
- Stabilne zatrudnienie na stanowisku asystenta w oparciu o umowę o pracę na okres 48 m-cy
- Wynagrodzenie w wysokości ok. EUR 2700 brutto
- Wysokiej klasy mobilną stację roboczą do osobistego użytku w celu realizacji zadań związanych z pracą w projekcie
- Nielimitowany dostęp do zasobów obliczeniowych zespołu
- Środki finansowe na pokrycie kosztów podróży związanych z pracą w projekcie
- Benefity w postaci m.in. zajęć sportowych, możliwości zakupu Karty Multisport i skorzystania z pakietów medycznych oraz ubezpieczenia grupowego
- Dodatkowe świadczenia socjalne
Konkurs przeprowadzi komisja rekrutacyjna. Pomyślne przejście procesu rekrutacji będzie podstawą do przyjęcia wybranego kandydata (-ów) do Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UJ oraz nawiązania stosunku pracy w Uniwersytecie na stanowisku asystenta. Warunkiem zatrudnienia jest spełnienie wymagań formalnych na stanowisko asystenta w grupie pracowników badawczych oraz wpis do Szkoły Doktorskiej. Warunkiem rozpoczęcia kształcenia w Szkole Doktorskiej jest zatrudnienie na stanowisku asystenta w ogłoszonym konkursie.
Harmonogram konkursu:
- Ogłoszenie o konkursie na stronie www Szkoły Doktorskiej: 7.11.2023
- Otwarcie konkursu (rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń w IRK): 14.11.2023
- Termin przesyłania aplikacji (zakończenie przyjmowania zgłoszeń w IRK): 16.11.2023
- Egzaminy wstępne: 20.11.2023
- Ogłoszenie wyników: 22.11.2023
- Wpisy: 23-24.11.2023
- Oczekiwany termin rozpoczęcia kształcenia: 1.01.2024 – 1.03.2024
Wszelkie pytania w sprawie niniejszej oferty proszę kierować do kierownika projektu na adres email drahus@oa.uj.edu.pl lub michal.drahus@uj.edu.pl.
Szczegółowe warunki i tryb rekrutacji w Programie Kształcenia Astronomia na rok akademicki 2023/2024
Dodatkowe informacje
W przypadku narażenia na działanie czynników szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia, kandydat w momencie wpisu otrzymuje skierowanie na badania lekarskie przeprowadzane przez lekarza medycyny pracy. Kandydat jest zobowiązany do dostarczenia w wyznaczonym przez kierownika programu terminie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do podjęcia kształcenia.
Dyplomy ukończenia studiów wyższych uzyskane za granicą powinny być:
- opatrzone apostille, gdy kraj wydający dokument jest objęty Konwencją znoszącą wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych, sporządzoną w Hadze 5 października 1961 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 112, poz. 938) lub
- poddane legalizacji, w pozostałych przypadkach. W szczególnie uzasadnionych przypadkach na wniosek Kierownika grantu Dyrektor Szkoły Doktorskiej NŚiP może odstąpić od wymogu przedstawienia apostille lub poddania legalizacji dyplomów ukończenia studiów wyższych lub innych dokumentów. Do każdego dokumentu wydanego w języku innym niż polski lub angielski kandydat jest zobowiązany załączyć poświadczone tłumaczenie na język polski lub angielski.
Zakwaterowanie:
Istnieje możliwość starania się o miejsce w Domu Doktoranta. O otrzymaniu miejsca decyduje dostępność wolnych miejsc i spełnienie warunków opisanych na stronie Towarzystwa Doktorantów.
WAŻNE:
Osoba przyjęta do szkoły doktorskiej rozpoczyna kształcenie i nabywa prawa doktoranta z chwilą złożenia ślubowania. Złożenie ślubowania dokonuje się poprzez złożenie osobistego podpisu pod treścią ślubowania w biurze Programu Kształcenia.
Ubezpieczenie zdrowotne:
W przypadku zatrudnienia w ramach grantu, ubezpieczenie zdrowotne będzie opłacane przez pracodawcę (Uniwersytet Jagielloński) niezależnie od kraju pochodzenia doktoranta. W przypadku rezygnacji z zatrudnienia, obowiązują ogólne zasady:
- Obywatele Polski, Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) oraz posiadający Kartę Polaka, do 26 r. ż. powinni być ubezpieczeni jako członkowie swoich rodzin, jeśli te posiadają ubezpieczenie na terenie UE/EFTA. Ubezpieczenie potwierdzają aktualną kartą EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Społecznego) wydaną w kraju zgłoszenia do ubezpieczenia. Po ukończeniu 26 r. ż. będą składać wnioski o objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym na UJ.
- Pozostali doktoranci muszą we własnym zakresie opłacać sobie dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w ZUS (na podstawie umowy zawartej w placówce NFZ) lub wykupić ubezpieczenie komercyjne o sumie gwarancyjnej nie mniejszej niż 30000 EUR. Mogą posiadać obydwa wymienione ubezpieczenia. Niewystarczające jest posiadanie wyłącznie pakietów (abonamentów) medycznych w prywatnych placówkach, ponieważ nie pokrywają one kosztów ewentualnej hospitalizacji. Rekomendujemy, by każdy kandydat, w szczególności kandydat – cudzoziemiec przed przyjazdem do Polski wykupił ubezpieczenie na czas podróży oraz minimum pierwszy miesiąc pobytu w Polsce (do momentu załatwienia formalności po przyjeździe).