Czy życie na Marsie jest możliwe?
Jakie to uczucie siedzieć na czubku załadowanej rakiety?
Co Jeffrey Hoffman myśli o prywatnych misjach kosmicznych i co na to NASA?

Te i inne pytania zdominowały debatę po zakończeniu wykładów w ramach wydarzenia Oddech Marsa i Eksploracja Kosmosu, które odbyło się 14 września 2024 roku na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję bezpośrednio rozmawiać z prelegentami, w tym z wyjątkowym gościem – Jeffreyem Hoffmanem, amerykańskim astronautą i profesorem Massachusetts Institute of Technology (MIT), który brał udział w pięciu misjach kosmicznych w wahadłowcach oraz odbywał spacery kosmiczne.

Gość podzielił się swoimi unikatowymi doświadczeniami, w tym opowieściami o naprawie Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, wywołując wśród uczestników liczne pytania.

Prelekcję przedstawił również dr Michał Drahus, Kierownik projektu HYADES, który opowiedział o projekcie HYADES, ambitnym przedsięwzięciu związanym z budową teleskopu kosmicznego, który, po wyniesieniu na orbitę, będzie badał wodór i deuter wokół komet i planetoid z dokładnością 100 razy lepszą niż Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Projekt ma szansę zrewolucjonizować naszą wiedzę o pochodzeniu wody na Ziemi.

Uczestnicy wydarzenia mogli również zobaczyć pokazy marsjańskich łazików przygotowane przez firmę Fiction Lab oraz demonstrację tunelu aerodynamicznego dedykowanego badaniom nad transportem eolicznym na Marsie.

Po wykładach odbyła się emocjonująca debata prelegentów, podczas której publiczność miała możliwość zadawania pytań, co zaowocowało żywymi i inspirującymi dyskusjami.

Autor zdjęć: Krzysztof Magda.

Pełna relacja z wydarzenia

Kategorie: Aktualności