Pierwsze testy w synchrotronie Solaris

W dniach 10 – 15 lutego zespół misji HYADES przeprowadził pierwsze eksperymenty w synchrotronie Solaris, mające na celu zbadanie transmisji prototypu filtra gazowego – kluczowego elementu teleskopu kosmicznego HYADES, który jest rozwijany na UJ. W doświadczeniu wykorzystano krakowski synchrotron jako źródło światła o energii ok. 10 eV (zakres ultrafioletu próżniowego), zbliżone do tego, jakie będzie obserwowane przez satelitę z kosmosu. Wiązka została dostarczona przez nową stację końcową na linii badawczej URANOS, utworzoną specjalnie z myślą Dowiedz się więcej…

HYADES nad Ameryką: strategiczne spotkania z potencjalnymi dostawcami komponentów

Liderzy misji HYADES zakończyli niedawno strategiczną wizytę w Stanach Zjednoczonych, której celem było nawiązanie nowych współpracy z potencjalnymi partnerami oraz zabezpieczenie kluczowych komponentów instrumentu naukowego misji. Podczas podróży odbyli szereg spotkań z czołowymi instytucjami badawczymi oraz przedstawicielami przemysłu kosmicznego. Pierwszym przystankiem było Sensor Sciences LLC w rejonie Zatoki San Francisco, gdzie zespół spotkał się z założycielem firmy, Oswaldem Siegmundem, oraz kluczowymi pracownikami firmy, aby omówić wymagania dotyczące detektora dla HYADES. Po szczegółowych rozmowach technicznych firma Dowiedz się więcej…

Profesor Piotr Orleański dołącza do zespołu HYADES

Witamy na pokładzie profesora Piotra Orleańskiego! Piotr jest elektronikiem, inżynierem systemów i dyrektorem Centrum Badań Kosmicznych PAN. W ciągu 40 lat pracy zdobył olbrzymie doświadczenie związane z budową satelitarnych instrumentów naukowych. Brał udział w ponad 20 misjach kosmicznych, w tym m.in.: Herschel (ESA) – teleskop kosmiczny w zakresie dalekiej podczerwieni, Solar Orbiter (ESA/NASA) – bliskie obserwacje Słońca w zakresie promieniowania rentgenowskiego BRITE – pierwsze polskie satelity naukowe dedykowane obserwacjom w zakresie widzialnym. Obecnie w przestrzeni Dowiedz się więcej…

Pierwsze światło w synchrotronie Solaris dla misji HYADES!

Z wielką radością informujemy, że dzięki bardzo owocnej współpracy z profesorem Jackiem Kołodziejem i dr Natalią Olszowską, opiekunami linii URANOS w synchrotronie Solaris, otrzymaliśmy bezpośredni dostęp do wiązki światła w zakresie wodorowej linii Lymann-a (około 10 eV). Dostęp ten jest wynikiem wprowadzenia istotnej modyfikacji w torze próżniowym i optycznym linii URANOS. Wiązka światła, ze względu na swoje duże natężenie, dobrą kolimację i szerokość spektralną, pozwoli na precyzyjne badania parametrów gazowego modułu absorpcyjnego, który jest sercem Dowiedz się więcej…

Noc Komety w Obserwatorium Astronomicznym UJ

Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) zapewniła niezapomniane widowisko podczas wydarzenia Noc Komety, które odbyło się 19–20 października 2024 roku w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Twórcy projektu HYADES zaprosili na wspólne obserwacje, prelekcje i atrakcje plenerowe.  Spektakularny sukces wydarzenia Zainteresowanie obserwacjami komety Tsuchinshan-ATLAS przerosło najśmielsze oczekiwania, co potwierdzili tłumnie zgromadzeni goście – pasjonaci kosmosu w każdym wieku. Wydarzenie to okazało się jedną z największych imprez popularnonaukowych, jakie w ostatnich latach były organizowane w Obserwatorium Astronomicznym UJ. Niezwykłe obserwacje Wraz z Dowiedz się więcej…

Spotkanie z legendą NASA Jeffreyem Hoffmanem

Czy życie na Marsie jest możliwe? Jakie to uczucie siedzieć na czubku załadowanej rakiety? Co Jeffrey Hoffman myśli o prywatnych misjach kosmicznych i co na to NASA? Te i inne pytania zdominowały debatę po zakończeniu wykładów w ramach wydarzenia Oddech Marsa i Eksploracja Kosmosu, które odbyło się 14 września 2024 roku na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję bezpośrednio rozmawiać z prelegentami, w tym z wyjątkowym gościem – Jeffreyem Hoffmanem, amerykańskim Dowiedz się więcej…

Piotr Guzik z Nagrodą im. Artura Rojszczaka

Piotr Guzik został laureatem XVIII edycji konkursu o Nagrodę im. Artura Rojszczaka. Wręczenie nagrody odbyło się 18 maja w Krakowie podczas Zjazdu Klubu Stypendystów Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Piotr Guzik był nominowany do nagrody za popularyzację astronomii i działania na rzecz ochrony przyrody. Ukończył astronomię na Uniwersytecie Jagiellońskim (2009) i informatykę stosowaną na Akademii Górniczo-Hutniczej (2010). W ubiegłym roku obronił doktorat z astronomii na Uniwersytecie Jagiellońskim pt. “Interstellar minor bodies in the Solar System”. Dowiedz się więcej…

Rodzinna majówka w obserwatorium UJ

18 maja w Obserwatorium Astronomicznym UJ odbyła się rodzinna majówka z okazji Święta Uniwersytetu Jagiellońskiego. Piknik jest tradycyjnym wydarzeniem dla pracowników UJ i ich rodzin, o luźnej, rodzinnej atmosferze. Towarzyszy Świętu Uniwersytetu Jagiellońskiego, które obchodzone jest corocznie 12 maja jako “urodziny” naszego Uniwersytetu. W tym roku przypada 660. rocznica założenia najstarszej polskiej Uczelni przez króla Kazimierza Wielkiego. Nie mogło nas tam zabraknąć! Zespół HYADES przygotował pokaz Słońca przez teleskop w linii widmowej H-alfa.

Prelekcja dla Stowarzyszenia Absolwentów UJ

Na zaproszenie Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, Michał Drahus wygłosił wykład pt.: „HYADES – misja kosmiczna Uniwersytetu Jagiellońskiego” w ramach cyklu „Poszukiwanie prawdy i służba społeczeństwu – spotkania z uczonymi”. Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem. Wśród słuchaczy byli m.in. prof. rektorzy Wojciech Nowak oraz Andrzej Mania. Wykład Michała Drahusa, choć dotyczył niezwykle specjalistycznej wiedzy z zakresu spektroskopii i astrofizyki, był wygłoszony w sposób niezwykle przystępny dla wszystkich słuchaczy. Najważniejszy, jak się wydaje jest przekaz informacji o Dowiedz się więcej…