Profesor Piotr Orleański dołącza do zespołu HYADES

Witamy na pokładzie profesora Piotra Orleańskiego! Piotr jest elektronikiem, inżynierem systemów i dyrektorem Centrum Badań Kosmicznych PAN. W ciągu 40 lat pracy zdobył olbrzymie doświadczenie związane z budową satelitarnych instrumentów naukowych. Brał udział w ponad 20 misjach kosmicznych, w tym m.in.: Herschel (ESA) – teleskop kosmiczny w zakresie dalekiej podczerwieni, Solar Orbiter (ESA/NASA) – bliskie obserwacje Słońca w zakresie promieniowania rentgenowskiego BRITE – pierwsze polskie satelity naukowe dedykowane obserwacjom w zakresie widzialnym. Obecnie w przestrzeni Dowiedz się więcej…

Pierwsze światło w Synchrotronie Solaris dla misji HYADES!

Z wielką radością informujemy, że dzięki bardzo owocnej współpracy z profesorem Jackiem Kołodziejem i dr Natalią Olszowską, opiekunami linii URANOS w Synchrotronie Solaris, otrzymaliśmy bezpośredni dostęp do wiązki światła w zakresie wodorowej linii Lymann-a (około 10 eV). Dostęp ten jest wynikiem wprowadzenia istotnej modyfikacji w torze próżniowym i optycznym linii URANOS. Wiązka światła, ze względu na swoje duże natężenie, dobrą kolimację i szerokość spektralną, pozwoli na precyzyjne badania parametrów gazowego modułu absorpcyjnego, który jest sercem Dowiedz się więcej…

Noc Komety w Obserwatorium Astronomicznym UJ

Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) zapewniła niezapomniane widowisko podczas wydarzenia Noc Komety, które odbyło się 19–20 października 2024 roku w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Twórcy projektu HYADES zaprosili na wspólne obserwacje, prelekcje i atrakcje plenerowe.  Spektakularny sukces wydarzenia Zainteresowanie obserwacjami komety Tsuchinshan-ATLAS przerosło najśmielsze oczekiwania, co potwierdzili tłumnie zgromadzeni goście – pasjonaci kosmosu w każdym wieku. Wydarzenie to okazało się jedną z największych imprez popularnonaukowych, jakie w ostatnich latach były organizowane w Obserwatorium Astronomicznym UJ. Niezwykłe obserwacje Wraz z Dowiedz się więcej…

Spotkanie z legendą NASA Jeffreyem Hoffmanem

Czy życie na Marsie jest możliwe? Jakie to uczucie siedzieć na czubku załadowanej rakiety? Co Jeffrey Hoffman myśli o prywatnych misjach kosmicznych i co na to NASA? Te i inne pytania zdominowały debatę po zakończeniu wykładów w ramach wydarzenia Oddech Marsa i Eksploracja Kosmosu, które odbyło się 14 września 2024 roku na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję bezpośrednio rozmawiać z prelegentami, w tym z wyjątkowym gościem – Jeffreyem Hoffmanem, amerykańskim Dowiedz się więcej…

Piotr Guzik z Nagrodą im. Artura Rojszczaka

Piotr Guzik został laureatem XVIII edycji konkursu o Nagrodę im. Artura Rojszczaka. Wręczenie nagrody odbyło się 18 maja w Krakowie podczas Zjazdu Klubu Stypendystów Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Piotr Guzik był nominowany do nagrody za popularyzację astronomii i działania na rzecz ochrony przyrody. Ukończył astronomię na Uniwersytecie Jagiellońskim (2009) i informatykę stosowaną na Akademii Górniczo-Hutniczej (2010). W ubiegłym roku obronił doktorat z astronomii na Uniwersytecie Jagiellońskim pt. “Interstellar minor bodies in the Solar System”. Dowiedz się więcej…

Rodzinna majówka w obserwatorium UJ

18 maja w Obserwatorium Astronomicznym UJ odbyła się rodzinna majówka z okazji Święta Uniwersytetu Jagiellońskiego. Piknik jest tradycyjnym wydarzeniem dla pracowników UJ i ich rodzin, o luźnej, rodzinnej atmosferze. Towarzyszy Świętu Uniwersytetu Jagiellońskiego, które obchodzone jest corocznie 12 maja jako “urodziny” naszego Uniwersytetu. W tym roku przypada 660. rocznica założenia najstarszej polskiej Uczelni przez króla Kazimierza Wielkiego. Nie mogło nas tam zabraknąć! Zespół HYADES przygotował pokaz Słońca przez teleskop w linii widmowej H-alfa.

Prelekcja dla Stowarzyszenia Absolwentów UJ

Na zaproszenie Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, Michał Drahus wygłosił wykład pt.: „HYADES – misja kosmiczna Uniwersytetu Jagiellońskiego” w ramach cyklu „Poszukiwanie prawdy i służba społeczeństwu – spotkania z uczonymi”. Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem. Wśród słuchaczy byli m.in. prof. rektorzy Wojciech Nowak oraz Andrzej Mania. Wykład Michała Drahusa, choć dotyczył niezwykle specjalistycznej wiedzy z zakresu spektroskopii i astrofizyki, był wygłoszony w sposób niezwykle przystępny dla wszystkich słuchaczy. Najważniejszy, jak się wydaje jest przekaz informacji o Dowiedz się więcej…

Studenci dołączają do HYADES

Grupa siedmiorga studentów z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ spotkała się z zespołem naukowym HYADES, aby zapoznać się z problemami badawczymi projektu i poznać możliwości udziału w misji. Zainteresowani są studentami I i II stopnia astronomii lub fizyki. W czasie spotkania w obserwatorium Michał Drahus opowiedział o głównych celach projektu. Piotr Guzik i Tomasz Kawalec przedstawili dostępne tematy z astronomii i fizyki, które mogą stanowić własny projekt badawczy studentów w ramach pracy magisterskiej. Dowiedz się więcej…

Spotkanie Rektora UJ z laureatami grantów ERC

Troje niedawnych laureatów grantów ERC spotkało się z rektorem UJ prof. Jackiem Popielem i prorektorem UJ ds. badań naukowych prof. Piotrem Kuśtrowskim, aby odebrać gratulacje za zdobycie najnowszych grantów ERC na naszym Uniwersytecie. W spotkaniu uczestniczyli także dziekani wydziałów, w ramach których działają zespoły badawcze kierowane przez laureatów grantów ERC – dr hab. Joanna Zalewska-Gałosz (Wydział Biologii) oraz prof. Ewa Gudowska-Nowak (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej) i prof. Włodzimierz Zwonek (Wydział Matematyki i Informatyki). Dowiedz się więcej…